bg alap logo

Az út során rengeteg fényképet készítettünk. Kiosztottuk egymás közt, ki melyik nap programját dolgozza fel. Így ismét átéltük itt eltöltött napok élményeit. Ezt követően június 4-én a nemzeti összetartozás napján a tanulmányi kiránduláson részt vevő tanárok és diákok bemutató órát tartottak az iskolánk itthon maradt 6., és 8. osztályos diákjainak. Levetítettük a tanulmányi kirándulásról készített képeket, videókat és élménybeszámolót tartottunk a három napos kirándulás eseményeiről. Elmondtuk, hogy milyen szívesen fogadtak bennünket, tetszett a szállás, ahol két éjszakát töltöttünk. Nagyon megszerettük Arankát, az idegenvezetőnket, aki végig fenntartotta figyelmünket az érdekes beszámolóival. Az összegző órát követően a 7. osztályos tanulók tablókon foglalták össze élményeiket, melyek az iskolai faliújságon kerültek kiállításra.

 

IMG 20190612 085920IMG 20190604 115543IMG 20190612 092608

Reggeli után búcsút vettünk szállásunktól és Dévénybe indultunk. Itt felkapaszkodtunk A várhoz, amely a történelmi Magyarország nyugati kapuja volt, a Duna és a Morva folyók összefolyásánál emelkedik. A vár területét három kapuval lezárt kőből épült várfal veszi körül. A középső várudvar közepén van az 55 m mély várkút. A vár fala előtt gyönyörű panorámától övezve idegenvezetők felolvasta Ady Endre Góg és Magóg kezdetű versét. 

 
Ezt követően megtekintettük a csodás pozsonyi várat. Tanulói kiselőadás formájában ismerkedtünk meg a magyar korona történetével. Városnézésünk során az alábbi nevezetes épületekkel ismerkedtünk meg: Érseki Palota, Egyetemi Könyvtár, Óvárosháza, Roland-kút, Mihály-kapu. Az Óvárosban felelevenítettük történelmi ismereteinket, említést tettünk azon időszakról, amikor Pozsony a Magyar Királyság koronázó székhelye volt. A Szent Márton Dóm megtekintése után végiglépdeltünk a királyok koronázási útvonalán. 
A Prímás Palotában megnéztük a  pozsonyi falikárpitokat. Sok érdekes dolgot tudtunk meg az épületről, többek között azt, hogy az austerlitzi csata után 1805-ben itt köttetett meg a Pozsonyi béke, Széchenyi István itt ajánlotta fel birtokainak egyévi jövedelmét, valamint az utolsó rendi országgyűlés helyszíne is a Prímás-palota, Haynau a Tükörteremben írta alá a 48-as szabadságharc főtisztjeinek halálos ítéletét. 
 
Bős irányába indultunk. A Csallóköz szívében fekvő Bős határában található a falu nevét ismertté tevő vízerőmű. A gyerekek hatalmas érdeklődéssel figyelték, ahogy egy bejövő hajót útjára bocsátottak. Hazafelé fáradtan búcsúztunk a Felvidék csodaszép váraitól, városaitól. Megerősödött nemzeti öntudattal tértünk haza.
 
 
 harmadiknap 1harmadiknap 2harmadiknap 3

A második nap első állomása Trencséntornyos, a Rákóczi szabadságharc idején lezajlott trencséni csata helyszíne. Itt szenvedett 1708-ban megsemmisítő vereséget a II. Rákóczi Ferenc vezette kuruc sereg a császáriaktól és ez a csata már előrevetítette a szabadságharc bukását. Koszorúzással tisztelegtünk a hősök előtt.

Trencsénbe látogattunk. A vár a Mária-hegy mészkő szirtjén emelkedik a Vág völgye fölött. A várban információkat gyűjthettünk a középkori nemesség életéről, hajdani várurairól, többek között Csák Máté kiskirályról. Megtekintettük az 1877-ben alapított Trencséni Múzeumot. A múzeum kiválóan mutatja be a középkori nemesség életét, bútorait, az akkori fegyvereket. Ezt követően sétát tettünk Trencsén óvárosában, felkerestük a Piarista templomot, a zsinagógát és a várostornyot. 
 
Ezt követően Csejte várához indult a túránk, melyet a szabadságharc után a Habsburgok felrobbantottak. A falu közepén megcsodáltuk a vérgrófnő, Báthory Erzsébet szobrát. A 350 méter magas sziklán álló várhoz a faluból egy hosszú és fárasztó gyaloglás után megtekintettük a vár kopár magaslaton álló tekintélyes romjait. A meredek sziklacsúcsra épített erősség ismertségét egykori úrnője, a hírhedt Báthory Erzsébet köré szőtt szóbeszédnek és legendának köszönheti. Ez a napjainkban romos erődítmény adott otthont a kegyetlen tetteiről elhíresült Báthory Erzsébet úrnőnek. Kirándulásunk egyik legszebb kilátása nyílt a vár fokáról.
 
masodiknap 1masodiknap 2masodiknap 3

ISKOLA 

Kirándulásunkat a vágsellyei Pázmány Péter Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában kezdtük, ahol nagy szeretettel fogadtak minket. 
Az igazgatónő Mgr. Monika Hamarová beszédében üdvözölte a tanulókat, ezt követően a  7. osztályos tanulók bemutatták intézményüket. Megtudtuk, hogy az intézmény óvodai nevelést is biztosít, illetve az alapiskolába a város és a környező falvak magyar anyanyelvű tanulói járnak, hiszen ez város egyetlen magyar nyelvű iskolája. Bővített óraszámban oktatják a természettudományi tantárgyakat, a matematikát és az informatikát. 
Ezt követően mi is lehetőséget kaptunk iskolánk bemutatására, ahol Tóth-Pilter Katalin tanárnő diavetítés segítségével mutatta be intézményünket, illetve egy diákunk káprázatos énekével nyűgözte le az iskola tanulóit, illetve jelen lévő pedagógusait. 
A bemutatkozás végén apró kézzel készített ajándékkal és édességgel kedveskedtünk a minket fogadó iskolának, illetve ők is hasonlóképpen viszonozták meglepetésünket. A mielőbbi  magyarországi viszontlátás reményében búcsúztunk újdonsült barátainktól.
 
Következő állomásunk Deáki volt, melynek egyik legismertebb látnivalója az egykori bencés kolostorhoz tartozó román kori temploma. A magyar művelődéstörténet egyik kimagasló helye Ez egy latin szertartáskönyv, mely krónikás följegyzéseket, naptárt és kottás énekeket tartalmaz. 154. lapján található a legrégibb magyar nyelvemlék, a Halotti beszéd és Könyörgés. Felidéztük az erről tanultakat és a Halotti beszédről is említést tettünk.
 
Utunk a szomszédos Galántára vitt bennünket. Galántán lakott gyermekkorában Kodály Zoltán. A nagy zeneszerző szobrát 1982-ben avatták fel az újabb kastéllyal szembeni parkban, melyet mi is megnéztünk. 
 
Buszunk ezután „Szlovákia Rómájába”, Nagyszombatba robogott tovább. A város századokon át Magyarország egyházi központja volt. Belvárosi sétánk során megcsodáltuk a Ferences templomot, Trinitárius templomot, Szent Miklós Bazilikát és az egykori egyetem épületét. Tanulói kiselőadások segítségével elevenítettük fel a gyermekek ismereteit a reformáció, illetve ellenreformáció témakörében. 
 
elsonap 1elsonap 2elsonap 3

Az előkészítő óra keretében igyekeztünk a résztvevő tanulók érdeklődését felkelteni a határon túli magyarok történelmével, hagyományaival kapcsolatban. A kísérő tanárok bemutatták a kirándulás pontos útvonalát. A terület földrajzi és történelmi vonatkozásairól is beszámoltunk a gyerekeknek. A földrajzi adottságokat térkép segítségével szemléltettük. A tanulói gyűjtőmunkák segítségével mutattuk be a kirándulás pontos helyszíneit. A program elemeiről különböző tanulóktól kaptunk információt. A beszámolókat power point bemutatóval szemléltették a tanulók. A következő tanórában plakátot készítettünk, majd az elkészült munkákat elhelyeztük az osztálytermekben.

 

Fenntartó

PÁPAI TANKERÜLETI KÖZPONT
8500 Pápa, Mézeskalács u. 2.
Tankerületi igazgató: Egyházi Andrea
Tel. / fax: 89 / 310 642
E-mail: papa@kk.gov.hu; egyhazi.andrea@kk.gov.hu

Partnereink